Strona Główna · Katechezy, artykuły · Film DOBRA NOWINA · Film GOOD NEWS · Linki 24.07.2024
Nawigacja
Strona Główna
Wspólnota
Akceptacja kościelna
Osoby odpowiedzialne
Kronika
Katechezy, artykuły
KERYGMA Podręcznik Ewangelizatora
SŁOWO ŻYCIA - książka
Film DOBRA NOWINA
Film GOOD NEWS
Kontakt
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Świadectwa
Filmiki ewangelizacyjne
Szukaj
Kurs Pawła w Augustowie
kronikaW dniach od 21 do 29 sierpnia 2016 roku, w parafii Świętej Rodziny w Augustowie odbyły się rekolekcje dla katolickich ewangelizatorów pod nazwą Kurs Pawła. W rekolekcjach uczestniczyło 17 świeckich ewangelizatorów (z tego 8 z Augustowa), którzy w ramach swego letniego urlopu podjęli trud głoszenia Dobrej Nowiny. Opiekę kościelna sprawował ks. Maksymilian Barwikowski z Diecezji Ełckiej. Nazwa rekolekcji nawiązuje do działalności ewangelizacyjnej św. Pawła z Tarsu dobrze znanego z kart Nowego Testamentu. Natomiast słowo „kurs” oznacza, że poza wymiarem duchowym, istotnym elementem przedsięwzięcia jest zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznej w procesie przekazywania wiary. Celem rekolekcji jest praktyczne przygotowanie katolików do różnych form głoszenia Dobrej Nowiny na wzór Jezusa Chrystusa, Apostołów oraz współczesnych głosicieli Ewangelii.


W dniu 21 sierpnia rekolekcje Kurs Paweł rozpoczęły się od świadectwa wiary głoszonego przez Zbigniewa Kowalskiego na wszystkich mszach świętych w augustowskim kościele. W dni powszednie prowadzone były zajęcia z uczestnikami kursu. Podczas wieczornych mszy świętych uczestnicy rekolekcji głosili świadectwo i razem z ekipą prowadzącą posługiwali muzycznie. Na zakończenie rekolekcji w dniu 28 sierpnia w niedzielę po mszy św. uczestnicy Kursu Pawła, przeprowadzili kilkugodzinną ewangelizację „od domu do domu”. W trakcie wizyty ewangelizatorów w domach augustowskich przekazywano kerygmę (gr. kerygma – głoszenie Ewangelii) nie tylko osobom niewierzącym, czy też wierzącym lecz nie praktykującym, ale również katolikom wierzącym, którzy nie angażują sie na rzecz wspólnoty Kościoła. Ten czas wizyty w domach augustowskich parafian, poza głoszeniem słów Dobrej Nowiny był wypełniony również wzajemnym dzieleniem się wiarą oraz Bożą miłością przekazywaną poprzez Słowo Boże i modlitwę ewangelizatorów. Jak zwykle w takich sytuacjach w trakcie przekazu kerygmy, ewangelizatorzy jak i ewangelizowani doświadczali mocy, darów i łask Ducha Świętego. Zakończenie głoszenia w trakcie wizyty ewangelizacyjnej jak zawsze naznaczone jest prawdziwą erupcją Bożej radości związanej z doświadczaniem obecności Jezusa i Jego działania w życiu człowieka. Widoczne było to w to w oczach, słowach i w zachowaniu tych którzy słuchali Dobrej Nowiny. Ta przemianę można najkrócej streścić jako metanoję czyli nawrócenie. jednak nie wszyscy otwierali drzwi swych domów, a wśród tych co otworzyli nie wszyscy otwierali swe serca dla Chrystusa poprzez decyzję wiary i słowne uznawanie Jezusa jako Pana. Ci wszyscy, którzy to uczynili oraz ci co głosili otrzymywali obfite łaski Bożej radości, pokoju i miłości wypływającej z aktu zawierzenia Bogu oraz modlitwy o dary Ducha Świętego.


W dniu ewangelizacji ks. Maksymilian głosił kerygmę na wszystkich mszach świętych. Prawie wszyscy obecni na mszach czyli około 2.000 osób uroczyście uznało Jezusa za swego Pana i Zbawiciela (parafia liczy ponad 5-cio tysięcy wiernych). A jakie owoce osiągnęli ewangelizatorzy w czasie akcji „po domach”? W czasie 4 godzinnej akcji ewangelizacyjnej, jedna para ewangelizatorów zanotowała przeciętnie kilka udanych prób (ok. 5-7 zewangelizowanych osób na jedną parę). Innym pozytywnym rezultatem Kursu Pawła jest decyzja, zarówno wiernych jak i duszpasterzy, aby powstały nowe wspólnoty przyparafialne w par. Świętej Rodziny w Augustowie. Jednak największym choć niewymiernym efektem było i jest duchowe ożywienie parafii Św. Rodziny. Proboszcz parafii ks. Stanisław Wroński dziękował mławskim ewangelizatorom ze Wspólnoty WODA ŻYWA, wyrażając nadzieję na dalszą, tak owocną współpracę. Koordynatorem rekolekcji był Zbigniew Kowalski, a współprowadzącymi byli członkowie mławskiej Wspólnoty WODA ŻYWA z par. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie: Katarzyna Miłobędzka, Anna Szymańska i Marek Długokęcki oraz mieszkaniec Augustowa z Oazy Rodzin Mateusz Miklaszewski.
Zbigniew Ignacy KowalskiZdjęcia z rekolekcji: zobacz

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.