Strona Główna · Katechezy, artykuły · Film DOBRA NOWINA · Film GOOD NEWS · Linki 25.07.2024
Nawigacja
Strona Główna
Wspólnota
Akceptacja kościelna
Osoby odpowiedzialne
Kronika
Katechezy, artykuły
KERYGMA Podręcznik Ewangelizatora
SŁOWO ŻYCIA - książka
Film DOBRA NOWINA
Film GOOD NEWS
Kontakt
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Świadectwa
Filmiki ewangelizacyjne
Szukaj
Świadectwo wobec cudzoziemców
kronikaKodeks Prawa Kanonicznego mówi tak „Świeccy, którzy na równi ze wszystkimi wiernymi przez chrzest i bierzmowanie są przeznaczeni przez Boga do apostolstwa, mają ogólny obowiązek i zarazem prawo współpracować - czy to indywidualnie, czy też zrzeszeni w stowarzyszeniach - ażeby Boże przepowiadanie zbawienia było poznane przez wszystkich ludzi na całym świecie i przez nich przyjęte. Ten obowiązek spoczywa na nich w sposób szczególny w tych okolicznościach, w których tylko przez nich ludzie mogą usłyszeć Ewangelię i poznać Chrystusa” (KPK kanon 225 par. 1)
Pewnego dnia razem z Markiem (na zdjęciu pierwszy z lewej) wybraliśmy się aby świadczyć o Jezusie i Jego Ewangelii w wielkim mieście w katolickim kraju jakim jest Polska. Czy w tym kraju może ktoś powiedzieć, że nie słyszał Ewangelii i nie poznał Jezusa? Niestety w tym mieście zaledwie 15% ludzi przychodzi na ucztę eucharystyczną i coraz mniej osób objętych jest szkolną i parafialną katechezą. A co ze znajomością Chrystusa? Jaka jest ta znajomość? Mylił by się jednak ktoś kto by uważał że tych pozostałych 85% ludzi nie potrzebują Boga. Otóż potrzebują. Jest On największą potrzebą człowieka a jednocześnie najbardziej nieuświadamianą. Dopiero rozbudzenie wiary i miłości w ich sercach przez ewangelizacji sprawia, że ta potrzeba dochodzi do głosu z wielką intensywnością w postaci głodu słuchania Bożego Słowa. Od słowa wszystko się zaczyna.

Chcieliśmy świadczyć wobec Polaków, lecz ku naszemu zaskoczeniu nie chcieli z nami rozmawiać. Natomiast napotkani cudzoziemcy zapragnęli Słowa Życia i chętnie je słuchali. Przeprowadziliśmy trzy rozmowy w języku angielskim.

Najpierw rozmawialiśmy z dwiema około 20-letnimi dziewczynami. Amelia to obywatelka Wielkiej Brytanii (na zdjęciu pierwsza z prawej), a druga o imieniem Isabel (na zdjęciu druga z prawej) przyjechała z Australii. Isabel była wyznania katolickiego i chętnie przyjmowała kerygmę, lecz jej koleżanka z Wielkiej Brytanii nie była ochrzczona i mimo początkowego zainteresowania, odciągnęła Isebel ponieważ wystraszyła się, że kerygma przemieni jej życie i będzie miała kłopoty, gdy pójdzie przez życie za Jezusem. Jednak ziarno Dobrej Nowiny zostało zasiane. Czy wykiełkuje? Jezus mówi przez proroka Izajasza: „Słowo, które wychodzi z ust Moich nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona wpierw tego co chciałem i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55,11).

Potem natknęliśmy się na Jukkę 35-letniego mężczyznę z Finlandii. Był wyznania protestanckiego - luterańskiego. Bardzo uważnie słuchał i sprawdzał wzrokiem czytane fragmenty z angielskojęzycznej Biblii. Jukka uwierzył nam i zawierzył Bogu oraz wyznał na końcu naszego głoszenia, że Jezus jest jego Panem i Zbawicielem. Przyjął również Boże łaski w modlitwie o dary Ducha Świętego.

Na koniec rozmawialiśmy z dwiema dwudziestoletnimi dziewczynami. Shanti pochodząca z Korei Południowej przyznała się do tego, ze jest chrześcijanka, natomiast Isana z Chin, a konkretnie z Hongkongu, określiła siebie jako osobę bezwyznaniową, nie ochrzczoną. Shanti z radością wyznała że Jezus jest jej jedynym Panem. Odbyła się modlitwa do Ducha Świętego nad nią. W czasie modlitwy jej koleżanka z Chin stała poł kroku za nią. Bardzo dziwiła się gdy zobaczyła Shanti odmienioną, promieniejącą wprost radością i szczęściem. Zobaczyliśmy w jej oczach Jezusa i Isana też Go zobaczyła. Razem z Markiem wyczuliśmy, że młoda Chinka też Go zapragnęła. Czy przyjmie chrzest? Na pewno zrobiła pierwszy mały kroczek w tym kierunku.

Te trzy rozmowy były nietypowe, ponieważ tylko cudzoziemcy nawiązywali z nami dialog. Polacy tego dnia gdzieś się śpieszyli i nie chcieli słuchać. Natomiast osoby z zagranicy mieli większe pragnienie Boga. Prawie połowa z nich nawiązała bliską relacje z Jezusem w wyniku głoszonej kerygmy. Bogu niech będą dzięki że mogliśmy głosić Dobrą Nowinę wobec przedstawicieli 3 różnych kontynentów, 5 różnych krajów i 3 różnych wyznań.

Tak ciałem się stały słowa Jezusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19) a także „Trafnie rzekł Duch Święty (...) przez proroka Izajasza: Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie. Bo otępiało serce tego ludu. Usłyszeli niechętnie i zamknęli oczy, aby przypadkiem nie zobaczyli oczami i uszami nie usłyszeli, i nie zrozumieli sercem, i nie nawrócili się, i abym ich nie uleczył. Wiedzcie więc, że to zbawienie Boże posłane jest do pogan, a oni będą słuchać” (Dz 28,25-31)
Chwała Panu!
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.