Strona Główna · Katechezy, artykuły · Film DOBRA NOWINA · Film GOOD NEWS · Linki 12.12.2024
Nawigacja
Strona Główna
Wspólnota
Akceptacja kościelna
Osoby odpowiedzialne
Kronika
Katechezy, artykuły
KERYGMA Podręcznik Ewangelizatora
SŁOWO ŻYCIA - książka
Film DOBRA NOWINA
Film GOOD NEWS
Kontakt
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Świadectwa
Filmiki ewangelizacyjne
Szukaj
Ewangelizacja w Mławie 20-02-2020
kronikaTechnika ewangelizacji w pytaniach i odpowiedziach


Pytanie: Czy w ewangelizacji można cytować Pismo Święte z telefonu komórkowego zamiast cytowania z Pisma Świętego będącego w wersji papierowej?
Odpowiedź: Można, a zwłaszcza wtedy gdy cytowanie z księgi papierowej Pisma naraziło by nas ewangelizatorów na niebezpieczeństwo lub niedogodność.


Piotr zwracając sie do tłumów mówi: „Słuchajcie uważnie mych słów” (Dz 2,14) wzbogacając swą ewangelizacją fragmentami Pism prorockich cytowanymi z pamięci np. z księgi Joela. Jezus też w zasadzie nie czytał z ze zwojów poza przypadkiem z synagogi w Nazarecie. W momencie mego nawrócenia Bóg powiedział mi głośno, to co czytałem w Biblii. Najważniejsze jest aby Słowo Boże usłyszeć. Św. Paweł komentuje to tak: „Jakże mieli uwierzyć w tego, którego nie słyszeli...Przeto wiara rodzi sie z tego co sie słyszy, a to co sie słyszy jest Słowo Jezusa” (Rz 10,14.17).


Najważniejsze w ewangelizacji jest to aby ewangelizowani usłyszeli Słowo Boże, a nie koniecznie zobaczyli. Jednak cześć ewangelizowanych nie dowierza słowom które sie cytuje z pamięci. Chcą je zobaczyć na własne oczy i przeczytać. Chcą sprawdzić czy nimi nie manipulujemy i czy czytamy z właściwego Pisma Świętego, bo przecież z wieloma przekładami można się spotkać. Pamiętam wydarzenie z 2016 roku, gdy podczas ewangelizacji 3 młodych Brazylijczyków w Krakowie cytowałem z amerykańskiej katolickiej Biblii NAB. W trakcie głoszenia podszedł pewien starszy Polak i poprosił mnie abym dał mu na chwilę moją Biblię, bo chce sprawdzić czy cytuję z właściwego przekładu. Dałem mu ją, a gdy zobaczył, że jest to katolicki przekład pochwalił mnie, że cytuję z dobrze przetłumaczonej Biblii.


Cytowanie z komórki ma ta zaletę, że można pokazać to co się mówi, tak aby ewangelizowany sam mógł zobaczyć to co usłyszał. Komórka szczególnie przydaje sie w sytuacji ewangelizacji nie zaplanowanej lub zgoła spontanicznej (w środkach komunikacji, za granicą, w pracy, w gabinecie lekarskim, w szkole i innych podobnych sytuacjach). Jednak największą zaleta komórki jest widoczna wówczas gdy ewangelizujemy obcokrajowców. Nie chodzi tu tylko o wszelkiego rodzaju programy tłumaczące w formie video lub audio lub audio-video, ale możliwość ewangelizowania w języku angielskim oraz korzystania na komórce z angielskiej aplikacji Biblii.


Jednym z przykładów na ewangelizację w której wskazane jest używanie komórki jest miejsce pracy. Gdy wyciągniesz Biblie papierową wszyscy wiedzą od razu co robisz, a gdy weźmiesz komórkę wszyscy uważają to za coś naturalnego. Gdy jednak wyciągniesz komórkę i powiesz współpracownikowi: „Wojtek, mam dla ciebie sms-a z Góry” i zacytujesz mu z Pisma Świętego z aplikacji komórkowej, to na pewno zainteresuje się niespodzianym sms-em. W ten sposób możesz powiedzieć wszystkie punkty kerygmy, która poukładasz z fragmentów Biblii przeczytanych i pokazanych do przeczytania z komórki. Ludzie starsi lubią raczej Pismo w wersji papierowej lecz młodzi nie mają zastrzeżeń do komórki. W pracy należy raczej głosić Dobrą Nowinę w cztery oczy, pamiętając że naszym partnerem w ewangelizacji jest sam Jezus Chrystus. Potem zobaczysz, że to On, a nie ty, jest Osobą prowadzącą w tej parze ewangelizatorów. To On z miłości do ludzi podejmuje inicjatywę, abyśmy ich ewangelizowali, ponieważ największym pragnieniem Jego serca jest to abyśmy wszyscy byli szczęśliwi na tej ziemi i w wieczności razem z Nim i ze sobą nawzajem w miłości. Chwała Panu!


Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.