Strona Główna · Katechezy, artykuły · Film DOBRA NOWINA · Film GOOD NEWS · Linki 28.01.2022
Nawigacja
Strona Główna
Wspólnota
Akceptacja kościelna
Osoby odpowiedzialne
Kronika
Katechezy, artykuły
KERYGMA Podręcznik Ewangelizatora
SŁOWO ŻYCIA - książka
Film DOBRA NOWINA
Film GOOD NEWS
Kontakt
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Świadectwa
Filmiki ewangelizacyjne
Szukaj
Ewangelizacja w Warszawie 29 maj 2011
kronika29 maja 2011 odbyła się pierwsza tegoroczna ewangelizacja uliczna w Warszawie.
W ewangelizacji wzięły udział wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Warszawy pod kierownictwem ks. Andrzeja Grefkowicza oraz 2 członków Wspólnoty WODA ŻYWA przy par. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie: Monika Wach i Zbigniew Kowalski. Ewangelizacje odbywają się już od 1996 roku na ul. Freta przed kościołem Świętego Ducha na warszawskiej starówce.
W ostatnich dziesięcioleciach wraz ze wzrostem dobrobytu daje sie zauważyć zjawisko zamierania wiary chrześcijańskiej w Europie. Duża część ludności naszego kontynentu to neopoganie, wprawdzie ochrzczeni, ale często obojętni religijnie.
Jak ewangelizować ochrzczonych? Nowa Ewangelizacja nawiązująca do sposobu ewangelizacji pierwszych chrześcijan kiedy Słowo Boże głoszono po domach, na placach miast, poza miastem lub w drodze na stałe zadomowiła się w Kościele Katolickim. Jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do takiej formy ewangelizacji.
Nowa ewangelizacja poprzez nowe metody i środki wyrazu prowadzi do wniecenia i utrwalenia wiary wśród chrześcijan.
Ewangelizacje uliczne są jedną z wielu form ewangelizacji, w które od lat angażują się grupy Odnowy.


Ewangelizacja rozpoczyna się modlitwą wszystkich zaangażowanych - w klasztorze Ojców Paulinów, ul. Długa 3, o godzinie 16.00. Po niej uczestnicy wychodzą na ulicę Freta, przed kościół Ducha Świętego. Zakończenie ok. godziny 18.00. Zaangażować się można na kilka sposobów:

1. Ewangelizacja bezpośrednia. To rozmowy z przechodniami czyli głoszenie Ewangelii. Mogą ją prowadzić osoby po ukończeniu Kursu "Pierwsze słowo" lub " Kursu Paweł".

2. Śpiew. Można się również zaangażować do grupy śpiewającej.

3. Świadectwo. Można przedstawić swoje świadectwo o tym co konkretnie Chrystus dokonał w życiu tego kto głosi świadectwo. Jest to kerygmatyczne świadectwo głoszone publicznie, w czasie ewangelizacji, w wybranym terminie.
4. Modlitwa osłonowa. Jest to modlitwa za osoby prowadzące rozmowy i także za innych zaangażowanych w ewangelizację. Tę posługę może podejmować każdy, bez specjalnego przygotowania.
5. Pantomima. Odgrywane są scenki pantomimiczne na ulicy o tematyce ewangelicznej.
Organizatorzy zachęcają i zapraszają wszystkich do uczestnictwa
Następne akcje ewangelizacyjne odbędą się:

19.06.2011
10.07.2011
15.08.2011
28.08.2011
18.09.2011
2.10.2011

Dla przypomnienia w Kościele Katolickim przygotowywani są ewangelizatorzy do podejmowania takich form głoszenia Dobrej Nowiny. Odbywają się szkolenia rekolekcyjne pod nazwą Kurs Pawła lub Pierwsze Słowo. Uczą one katolików świeckich i duchownych do dzielenia się Dobrą Nowiną w różnych okolicznościach (nie tylko w czasie ewangelizacji ulicznych). Aktualnie na wydziałach teologicznych nie uczy się jeszcze takich form ewangelizacji.
Najbliższy kurs Pierwsze Słowo odbędzie się w Magdalence w terminie 20-29 sierpnia 2011, zapisy już trwają.
Więcej informacji na stronie Centrum Formacji „Wieczernik” katolickiej Odnowy w Duchu Świętym : www.cfw.odnowa.org
e-mail: magdalenka@odnowa.org.
Fotorelację z kursu można obejrzeć w galerii zdjęć: zobacz


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.